Unsere Beethovenhalle
Unsere Beethovenhalle

Nasza Beethovenhalle w Bonn, Niemcy

L.v.B. 1823 G. Waldmüller

W 2020 roku świat obchodzić będzie 250-tą rocznicę urodzin lub chrztu Ludwiga van Beethovena w dniu 17 grudnia 1770 roku. Miastu Bonn, w którym się urodził, przypada w tych obchodach rola wiodąca. Centralne uroczystości odbędą się w Beethovenhalle, gdzie przechowywana jest ziemia z grobu Beethovena pochowanego w Wiedniu.
Beethovenhalle w Bonn wzniesiono w celu uczczenia dzieła i osoby najwybitniejszego syna naszego miasta. Zaprojektowana przez architekta Siegfrieda Wolskego (1925-2005), ucznia berlińskiego architekta Hansa Scharouna, została uroczyście otwarta 6 września 1959 roku. Stanowi wspaniały przykład „architektury organicznej” wyraźnie dystansującej się od „budownictwa Trzeciej Rzeszy”. Reprezentuje ducha demokratycznej Republiki Federalnej Niemiec i tym samym do dzisiaj stanowi niezwykłe świadectwo historii demokracji, architektury i muzyki. Jest główną halą koncertową dla Festiwalu Muzyki Beethovena (Beethovenfest, corocznie we wrześniu) i Bońskiej Orkiestry im. L. van Beethovena oraz centralnym ośrodkiem najróżniejszych wydarzeń muzycznych i kulturalnych.
Mając na uwadze jubileuszowy rok 2020 Rada Miasta Bonn podjęła uchwałę o renowacji Beethovenhalle jako zabytku architektury. Jednocześnie zwróciła się z apelem do mieszkańców Bonn, by wsparli renowację prywatnymi środkami finansowymi. Inicjatywa „Nasza Beethovenhalle” („Unsere Beethovenhalle”) dołącza się do apelu Rady i wzywa niniejszym do udziału w szeroko zakrojonej akcji zbierania funduszy. Jesteśmy w tym wierni tradycji naszych babć, dziadków i rodziców, którzy w swoim czasie na budowę Beethovenhalle zebrali pokaźną sumę.
Wielu mieszkańców Bonn i okolic wraz z nami wzywa już do przekazywania darowizn pieniężnych na przeprowadzaną pod nadzorem konserwatora zabytków renowację Beethovenhalle. W ten sposób wszyscy, którzy kochają muzykę L. van Beethovena, mogą mieć udział w realizacji tej ważnej misji.

 

Tłumaczenie: Iwona Sławik, Warszawa

 

Informacje o L. van Beethovenie:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludwig_van_Beethoven

 

 

 

 

Graphik von Laura Moneke nach einer Fotografie von Hans Schafgans, mit freundlicher Genehmigung des Schafgans Archivs

Beethovenhalle

Wachsbleiche 16

D-53111 Bonn

Wenn Sie uns finanziell unterstützen möchten/

If you want to support our project with financial contributions:

Konten/Funding Accounts

ProBeethovenhalle e.V.

Volksbank Bonn Rhein-Sieg

D-53175 Bonn (Germany)

IBAN: DE44 3806 0186 2003 5410 13

BIC: GENODED1BRS

"Sanierung Beethovenhalle"

 

Deutsche Stiftung Denkmalschutz

D-53113 Bonn (Germany)

IBAN: DE71 500 400 500 400 500 400

BIC: COBA DE FF XXX

"Beethovenhalle"

Druckversion | Sitemap
© Hans Hinterkeuser